بازاریابی

نمونه مارکتینگ پلن به همراه قالب آماده

نمونه مارکتینگ پلن (نمونه برنامه بازاریابی) سندی است که می‌توان از آن برای ایجاد یک مارکتینگ پلن استفاده کرد. نمونه مارکتینگ پلن شامل تمام عناصر مهم برنامه است که جای آن­ها خالی گذاشته شده است و حتی نحوه نگارش بخش‌های مختلف را مشخص می‌کند. کاربر می‌تواند اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را در بخش‌های خالی بنویسد تا در نهایت مارکتینگ پلن خود را ایجاد کند. با توجه به اینکه مارکتینگ پلن انواع مختلفی دارد و به دلایل مختلفی تهیه می‌شود نمونه‌های مختلفی نیز برای تهیه و ارائه آن استفاده می‌شود. در این مقاله چند نمونه مارکتینگ پلن پرکاربرد و عمومی برای انواع مختلف آن ارائه شده است.

فهرست مطالب

نمونه مارکتینگ پلن کامل

این سند برای برنامه‌ریزی فروش و ایجاد درآمد هر کسب و کاری ضروری است. کسب درآمد از اصلی‌ترین اهداف کسب و کارهای تجاری است که بدون آن حیاتی نخواهند داشت. لذا این موضوع اهمیت تهیه و اجرای یک مارکتینگ پلن موفق را روشن می‌کند. مارکتینگ پلن اجزای مختلفی دارد که در مقاله 5 گام برای ایجاد یک برنامه بازاریابی (مارکتینگ پلن) عالی سرفصل‌های آن و نحوه تهیه آن توضیح داده شده است.

مارکتینگ پلن جزئیات استراتژی را که یک شرکت برای بازاریابی محصولات خود استفاده خواهد کرد بیان می­کند. این برنامه بازار هدف، ارزش پیشنهادی نام تجاری یا محصول، کمپین هایی را که قرار است راه‌اندازی شود، و معیارهایی که برای ارزیابی اثربخشی ابتکارات بازاریابی استفاده می‌شود، مشخص می‌کند. مارکتینگ پلن باید براساس یافته‌های شاخص‌هایی که نشان می‌دهد کدام تلاش‌ها تأثیر دارند و کدام‌ها تأثیر ندارند، به طور مداوم تنظیم شود. بازاریابی دیجیتال نتایج را تقریباً آنلاین نشان می‌دهد، در حالی که تبلیغات تلویزیونی برای درک سطح نفوذ در بازار نیاز به چرخش دارند. در نمونه مارکتینگ پلن کامل تمام این موارد درج شده است و می‌توانید با تکمیل آن به یک برنامه عالی و جامع برای بازاریابی برسید.

دانلود نمونه مارکتینگ پلن کامل

نمونه مارکتینگ پلن یک صفحه‌ای

یک سند مارکتینگ پلن مانند نوع کامل آن که در بخش قبلی معرفی شد، می‌تواند بسیار مفصل باشد. هنگامی که می‌خواهید اطلاعاتی را با سهامداران به اشتراک بگذارید یا صرفاً می‌خواهید یک مراجعه سریع و مرور کلی از برنامه خود داشته باشید، داشتن نسخه کوتاه‌تر در دسترس می‌تواند مفید باشد. یک برنامه یک صفحه‌ای می‌تواند راه حل مناسبی برای این منظور باشد. قسمت‌های مختلف این برنامه به این شرح است:

 1. خلاصه کسب و کار: نام شرکت خود را وارد کنید، نام افراد مسئول اجرای مراحل مختلف برنامه‌ها و بیانیه ماموریت مختصری را ذکر کنید.
 2. ابتکارات تجاری: خلاصه‌ای از اهداف برنامه بازاریابی شما و ابتکاراتی که به شما در دستیابی به آنها کمک می‌کند. این بخش می‌تواند شامل استراتژی‌های بازاریابی شما باشد.
 3. بازار هدف: مخاطب (های) هدف خود را که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنید مشخص کنید.
 4. بودجه: خلاصه‌ای از هزینه‌هایی که برای دستیابی به اهداف بازاریابی صرف خواهید کرد.
 5. کانال‌های بازاریابی: کانال‌هایی را که برای دستیابی به اهداف بازاریابی خود از آنها استفاده می‌کنید فهرست کنید.

دانلود نمونه مارکتینگ پلن یک صفحه‌ای

نمونه مارکتینگ پلن برای کمپین‌های بازاریابی

برنامه بازاریابی شما یک نمای سطح بالا از استراتژی‌های بازاریابی مختلفی است که برای دستیابی به اهداف تجاری خود استفاده خواهید کرد. نمونه کمپین بازاریابی یک برنامه متمرکز است که به دستیابی به آن اهداف بازاریابی کمک می‌کند.

یک نمونه کمپین بازاریابی باید شامل اجزای کلیدی زیر باشد:

 • اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد: هدف نهایی را برای هر یک از کمپین های خود به طور جداگانه مشخص کنید و شاخص‌هایی را که برای اندازه‌گیری رسیدن به اهداف در پایان کمپین به کار خواهید برد را تعیین کنید. به عنوان مثال: نرخ تبدیل، مقدار فروش محقق شده، تعداد ثبت نام‌ها و غیره.
 • کانال‌ها: کانال‌های مختلفی را که در اجرای کمپین بازاریابی خود برای دستیابی به مخاطبانتان استفاده خواهید کرد، شناسایی کنید. بعنوان مثال یک کمپین شبکه اجتماعی در توییتر برای افزایش برندآگاهی یا یک کمپین پستی مستقیم برای آگاه کردن مخاطبان خود از تخفیفات آتی. 
 • بودجه: بودجه مورد نیاز برای اجرای کمپین خود و نحوه توزیع آن را مشخص کنید، مانند مبلغی که برای تولید محتوا یا انجام تبلیغات در جاهای مختلف هزینه می‌کنید. داشتن این اعداد همچنین بعدها به شما کمک می‌کند که شاخص­های موفقیت کمپین خود را کمّی کنید، مانند محاسبه ROI.
 • محتوا: نوع محتوایی را که در طول کمپین‌های خود تولید و منتشر می‌کنید، شناسایی کنید – برای مثال، پست های وبلاگ، تبلیغات ویدیویی، خبرنامه‌های ایمیلی و غیره.
 • تیم‌ها و مسئولین کارها: تیم ها و افرادی را که مسئول اجرای بخش­های مختلف مارکتینگ پلن شما از ابتدا تا انتها هستند، مشخص کنید، مانند کسانی که مسئول ایجاد دارایی‌های بازاریابی، بودجه، یا تجزیه و تحلیل شاخص‌ها پس از تکمیل کمپین‌ها هستند.
 • طراحی: مشخص کنید که کمپین‌های بازاریابی شما چگونه خواهد بود و چگونه از عناصر طراحی برای جذب مخاطبان خود استفاده می‌کنید. توجه به این نکته مهم است که طراحی شما باید مستقیماً با هدف کمپین شما مرتبط باشد.

نمونه مارکتینگ پلن دیجیتال

یک مارکتینگ پلن دیجیتال شبیه به یک پلن کمپین بازاریابی است، اما همانطور که از نام آن پیداست، برای کمپین‌هایی که به صورت آنلاین اجرا می‌شوند، طراحی شده است. بیایید به اجزای کلیدی یک نمونه مارکتینگ پلن دیجیتال بپردازیم که به شما کمک می‌کند در مسیر رسیدن به اهداف خود بمانید.

 • اهداف: اهداف بازاریابی دیجیتال شما و آنچه که امیدوارید به آن برسید، مانند افزایش ترافیک به وب سایت. شاید بخواهید ترافیک بیشتری را به وب سایت خود هدایت کنید، یا …
 • بودجه: مشخص کنید که اجرای کمپین بازاریابی دیجیتال چقدر هزینه دارد و منابع مالی چگونه توزیع می‌شود. برای مثال، قرار دادن تبلیغات در سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی هزینه دارد، و ایجاد دارایی‌های جدید نیز هزینه دارد.
 • مخاطبان هدف: امیدوارید با این کمپین به کدام بخش­بندی از بازار مخاطبان خود برسید؟ شناسایی مخاطبانی که می‌خواهید با بازاریابی دیجیتال خود به آنها دسترسی پیدا کنید ضروری است، زیرا کانال‌های مختلف بخش‌های مختلف مخاطبان را در خود جای داده‌اند.
 • کانال‌ها: در این قسمت کانال‌هایی را که در کمپین بازاریابی دیجیتال شما نقش اساسی دارند، شناسایی می‌کنید.
 • جدول زمانی: مدت زمان اجرای کمپین‌های دیجیتال شما را توضیح می‌دهد، از زمانی که باید برای ایجاد دارایی‌ها صرف شود تا آخرین روز کمپین.

بسیاری از مردم از شبکه‌های اجتماعی در کمپین‌های دیجیتالی خود استفاده می‌کنند. در زیر به چند ایده می‌پردازیم که می‌توانید برای الهام گرفتن از آنها استفاده کنید.

نمونه‌های مارکتینگ پلن در شبکه‌های اجتماعی

با رشد دپارتمان‌های بازاریابی، حضور آنها در شبکه‌های اجتماعی نیز افزایش می‌یابد. و با افزایش حضور آنها در شبکه‌های اجتماعی، نیاز آنها به اندازه‌گیری، برنامه‌ریزی، و تجدید برنامه‌ریزی در نوع محتوایی که می‌خواهند در هر شبکه منتشر کنند نیز افزایش می‌یابد.

اگر به دنبال راهی برای تعمیق استراتژی بازاریابی خود در شبکه‌های اجتماعی هستید، مجموعه زیر از نمونه‌های مارکتینگ پلن شبکه‌های اجتماعی برای شما عالی است:

10 نمونه مارکتینگ پلن مرتبط با شبکه‌های اجتماعی را از اینجا دانلود کنید

با استفاده از مجموعه فوق از نمونه‌های مارکتینگ پلن، می‌توانید محتویات زیر (و موارد دیگر) را متناسب با نیاز شرکت خود تهیه کنید:

 • نظارت بر بودجه سالانه شبکه‌های اجتماعی
 • تم‌های هفتگی شبکه‌های اجتماعی
 • کلید ابعاد لازم برای تصویر در هر یک از شبکه‌های اجتماعی (image dimension key)
 • نمودار دایره‌ای ترافیک شبکه‌های اجتماعی مرتب شده براساس پلت فرم
 • تقویم ایجاد و ارسال محتوی در شبکه‌های اجتماعی
 • و …

در بخش بعدی، نمونه‌های گزارش‌گیری از عملکرد در شبکه‌های اجتماعی و آنچه را که در هر کدام از نمونه‌های مارکتینگ پلن خواهید یافت را بررسی خواهیم کرد.

1. نمونه سوالاتی برای انتخاب شبکه‌های اجتماعی

این نمونه، سوالاتی را فهرست می‌کند که به شما در تصمیم‌گیری در این خصوص که از کدام پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید کمک می‌کند.

هنگامی که مشخص کردید چه تاکتیک‌هایی درخصوص شبکه‌های اجتماعی را در مارکتینگ پلن خود به کار بگیرید، وقت آن است که بفهمید چه کانال‌هایی برای شما مناسب هستند. این نمونه به شما در انجام این کار کمک می‌کند.

2. نمونه برای هشتگ‌های مناسبتی

اگر قصد دارید در مارکتینگ پلن خود به شبکه های اجتماعی متمایل شوید، می توانید از هشتگ‌های مربوط به تعطیلات یا سایر مناسبت‌ها برای تولید ایده استفاده کنید.

این مناسبت‌ها راهی عالی برای پر کردن برنامه انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی شماست. با استفاده از این نمونه مارکتینگ پلن، لیستی پیشنهادی از هشتگ‌های مناسبتی بین‌المللی طی سال را دریافت خواهید کرد.

3.  نمونه مارکتینگ پلن برای گزارش پست‌های اینستاگرام

آیا قصد دارید به طور منظم از اینستاگرام استفاده کنید؟ آیا می‌خواهید فالوور خود را افزایش دهید؟ با استفاده از این نمونه، می‌توانید پست‌های اینستاگرام خود را سازماندهی کنید، تا همه اعضای تیم شما بدانند چه پست‌هایی در چه زمان‌هایی منتشر می‌شوند.

علاوه بر این، می توانید دارایی‌های بازاریابی و کمپین‌های خود را در این سند سازماندهی کنید.

4. نمونه برای برنامه زنده فیس بوک

اگر فیس بوک لایو یکی از تاکتیک‌های مارکتینگ پلن شما باشد، بعنوان مثال در زمانی که مشتریانی را مانند اشخص خارج از کشور مخاطب قرار می‌دهید که از این رسانه بیشتر استفاده می‌کنند، این نمونه به شما در طراحی یک تقویم تولید محتوا کمک می‌کند. با استفاده از این نمونه، می‌توانید برنامه‌های لایو فیس بوک و زمان آن‌ها را سازماندهی کنید.

5. نمونه مارکتینگ پلن برای برنامه‌های پولی شبکه‌های اجتماعی

با استفاده از این نمونه، می‌توانید بودجه سالانه و ماهانه خود را برای تقویم برنامه‌های پولی در شبکه‌های اجتماعی خود سازماندهی کنید.

6. نمونه برای ارزیابی عملکرد برنامه‌ها در شبکه‌های اجتماعی

آیا در حال ارزیابی عملکرد بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی هستید؟ شما می‌توانید از این نمونه برای جمع‌آوری اطلاعات لازم برای تجزیه و تحلیل مناسب استفاده کنید.

7. نمونه تقویم تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی

با استفاده از این نمونه مارکتینگ پلن، می‌توانید تقویم تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی خود را سازماندهی کنید. به عنوان مثال، می توانید پست‌های شبکه‌های اجتماعی را برای هر پلتفرم اضافه کنید، تا تیم شما بداند در هر روز چه کاری در جریان است.

8. نمونه برای تعریف استاندارد اندازه تصویر در شبکه‌های اجتماعی

با استفاده از این نمونه، تیم شما می‌تواند جدیدترین اندازه‌های تصویر شبکه‌های اجتماعی را در اختیار داشته باشد. این نمونه مارکتینگ پلن شامل اندازه‌های تصویر برای تمام پلتفرم‌های اصلی شبکه‌های اجتماعی، از جمله اینستاگرام، توییتر و فیس بوک است.

9. نمونه پروپوزال بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

با استفاده از این نمونه مارکتینگ پلن، می‌توانید یک پروپوزال برای بازاریابی کامل در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید. این سند اهداف حضور در شبکه های اجتماعی، دامنه کار و تاکتیک هایی را که می‌خواهید اجرا کنید مشخص می‌کند.

10. نمونه گزارش عملکرد شبکه‌های اجتماعی

با استفاده از این نمونه مارکتینگ پلن، به یک مجموعه اسلاید دسترسی خواهید داشت که شامل نمونه‌هایی برای گزارش عملکرد شبکه‌های اجتماعی است. اگر قصد دارید از شبکه‌های اجتماعی را در مارکتینگ پلن خود استفاده کنید، این نمونه‌های گزارش‌دهی می‌توانند به شما در پیگیری پیشرفت عملکردتان کمک کنند.

بهترین راه برای تنظیم مارکتینگ پلن خود برای سال این است که ابتدا با برنامه‌هایی با موفقیت‌های سریع شروع کنید، به این ترتیب می‌توانید به سرعت در کسب رتبه بالا موفق شوید و خود (و تیم‌تان) را برای رسیدن به اهداف چالش برانگیزتر آماده کنید و پروژه‌های پیچیده‌تری را تا آخر سال انجام دهید. خب، آیا آماده هستید با هم تمرین کنیم؟ پس یک نمونه‌ مارکتینگ پلن را دانلود کنید و شروع کنید.

منبع:

https://blog.hubspot.com/marketing/marketing-plan-template-generator

https://www.investopedia.com/terms/m/marketing-plan.asp

نویسنده

مریم محمدی

مریم محمدی هستم دانش آموخته رشته مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت و صنعتی شریف عمده فعالیت های اجرایی من در حوزه مشاوره مدیریت، مشاوره کسب و کار و مشاوره سرمایه گذاری بوده است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *