بازاریابی

5 گام برای ایجاد یک برنامه بازاریابی (مارکتینگ پلن) عالی

4.5
(54)

آیا هر سال نگاهی خوب و دقیق به برنامه بازاریابی تیم خود می اندازید؟ باید این کار را انجام دهید. یک برنامه بازاریابی (مارکتینگ پلن) سالانه به شما کمک می کند که فعالیت­های بازاریابی خود را در مسیر درستی قرار دهید تا اهداف کسب و کاری شرکت خود را به واقعیت تبدیل کنید. به این برنامه به عنوان یک برنامه سطح بالا نگاه کنید که کمپین­ها، اهداف و رشد تیم شما را هدایت می کند.

بدون آن، همه چیز ممکن است به هم ریخته شود – و تقریبا غیرممکن است که بتوانید برای پروژه­ها، استخدام نیروی انسانی و برون سپاری هایی که در طول یک سال با آن مواجه خواهید بود، بودجه ای در نظر بگیرید.

فهرست مطالب

برنامه بازاریابی چیست؟

برنامه بازاریابی یک سند عملیاتی است که استراتژی تبلیغاتی را ترسیم می کند که یک سازمان برای تولید سرنخ فروش و دستیابی به بازار هدف خود اجرا می کند. یک برنامه بازاریابی، کمپین‌های ارتباطی و روابط عمومی را که در یک دوره انجام می‌شود، از جمله اینکه شرکت چگونه تأثیر این ابتکارات را اندازه‌گیری می‌کند، توضیح می‌دهد. یک برنامه بازاریابی مبتنی بر استراتژی بازاریابی کلی یک شرکت است.

به خاطر داشته باشید که بسته به صنعتی که در آن فعالیت می کنید و اهداف تیم بازاریابی شما، برنامه های بازاریابی مورد نیاز انواع مختلفی دارند. برای آسانتر شدن کار شما، در این متن فهرستی از مواردی که باید در برنامه خود بگنجانید گردآوری کرده ایم.

برای شروع، بیایید به نحوه ایجاد یک برنامه بازاریابی بپردازیم و سپس نگاهی به آنچه یک برنامه بازاریابی سطح بالا در درون خود دارد داشته باشیم.

در این مقاله قصد داریم به این موارد بپردازیم:

 • برنامه بازاریابی سطح بالا شامل چه چیزی است؟
 • چگونه یک برنامه بازاریابی ایجاد کنیم؟

طرح کلی برنامه بازاریابی

برنامه های بازاریابی می توانند کاملاً دقیق باشند تا صنعت مورد هدف شما را منعکس کنند، چه مقدار به مشتریان (B2C) یا سایر مشاغل (B2B) بفروشید و چقدر حضور دیجیتالی شما بزرگ باشد. با این وجود، در اینجا عناصری وجود دارد که هر برنامه بازاریابی موثر شامل آن ها است.

برنامه بازاریابی marketing plan

1. خلاصه کسب و کار

در یک برنامه بازاریابی، خلاصه کسب و کار شما دقیقاً همان چیزی است که از عنوان آن مشخص است: خلاصه­ای از سازمان. این بخش شامل موارد زیر است:

 • نام شرکت
 • محل استقرار آن
 • بیانیه ماموریت آن

2. ابتکارات کسب و کاری

این قسمت از یک برنامه بازاریابی به شما کمک می­کند تا اهداف مختلف دپارتمان خود را تقسیم بندی کنید. مراقب باشید که طرح های شرکتی خیلی کلان را که معمولاً در یک طرح کسب و کار می بینید، درج نکنید. این بخش از برنامه بازاریابی شما باید پروژه هایی را که مختص بازاریابی هستند مشخص کند. همچنین اهداف آن پروژه ها و نحوه اندازه گیری آن اهداف را شرح دهید.

3. تحلیل مشتری

اینجا جایی است که شما برخی از تحقیقات بازار پایه را انجام خواهید داد. اگر شرکت شما قبلاً یک تحقیقات بازار کامل انجام داده است، ممکن است تهیه این بخش از برنامه بازاریابی شما راحت تر باشد.

در نهایت، این قسمت از برنامه بازاریابی به شما کمک می کند تا صنعتی را که به آن محصول یا خدمت می فروشید و پرسونای مشتری خود را توصیف کنید. پرسونای مشتری یک توصیف نیمه تخیلی از مشتری ایده آل شما است که بر ویژگی هایی مانند موارد زیر تمرکز می کند:

 • سن
 • محل استقرار
 • عنوان و پست
 • اهداف
 • چالش های شخصی
 • نقاط درد
 • رویدادهای مشوق

4. تحلیل رقبا

مشتری شما برای حل مشکلاتش انتخاب هایی دارد، هم در نوع راه حل هایی که در نظر می گیرد و هم تأمین کنندگانی که می توانند آن راه حل ها را در اختیار وی قرار دهند. در تحقیقات بازار خود، باید رقبای خود را در نظر بگیرید، آن ها چه کارهایی را به خوبی انجام می دهند و شما چه جاهای خالی را می توانید پر کنید. این قسمت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • موقعیت یابی
 • سهم بازار
 • پیشنهادات
 • قیمت گذاری

5.  تحلیل SWOT

خلاصه کسب و کار در برنامه بازاریابی شما همچنین شامل تحلیل SWOT است که مخفف نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای کسب و کار است. در مورد تحلیل SWOT کسب و کار خود صبور باشید. بخش زیادی از آن را بر اساس تحقیقات بازار خود از بخش های بالا و استراتژی خود در بخش بعدی می نویسید.

6. استراتژی بازار

استراتژی بازار شما از اطلاعات موجود در بخش های بالا برای توصیف نحوه رویکرد شرکت شما به بازار استفاده می کند. کسب و کار شما چه چیزهایی را به مشتری هایتان ارائه می دهد که رقبای شما قبلاً به آنها ارائه نکرده اند؟

در یک برنامه بازاریابی کامل، این بخش می تواند حاوی “هفت P بازاریابی” باشد:

 • محصول (Product)
 • قیمت (Price)
 • محل (Place)
 • ترویج (Promotion)
 • مردم (People)
 • روند (Process)
 • شواهد فیزیکی (Physical Evidence)

7.  بودجه

قسمت بودجه در برنامه بازاریابی خود را با قیمت محصول یا سایر اطلاعات مالی شرکت اشتباه نگیرید. بودجه شما نشان می دهد که کسب وکار شما چقدر پول به تیم بازاریابی برای پیگیری ابتکارات و اهداف ذکر شده در قسمت­های بالا اختصاص داده است.

بسته به تعداد هزینه های منحصر به فردی که دارید، باید این بخش را به صورت جزء به جزء بر اساس آنچه که بودجه خود را صرف آن خواهید کرد، در نظر بگیرید. به عنوان مثال هزینه های بازاریابی عبارتند از:

 • هزینه های برون سپاری به آژانس بازاریابی و/یا سایر ارائه دهندگان
 • نرم افزار بازاریابی
 • تبلیغات پولی
 • رویدادها (آنهایی که میزبانی و/یا شرکت خواهید کرد)

8.  کانال های بازاریابی

در نهایت، برنامه بازاریابی شما شامل لیستی از کانال­های بازاریابی شما خواهد بود. در حالی که شرکت شما ممکن است محصولتان را در فضای خاصی تبلیغ کند، کانال های بازاریابی شما مکانی است که محتوایی را منتشر می کنید که به خریداران خود آموزش می دهد، سرنخ فروش ایجاد می کند و آگاهی از برند شما را گسترش می دهد.

اگر محتوای مربوط به محصول خود را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید (یا قصد انتشار آن را دارید)، اینجا جایی است که باید در مورد آن صحبت کنید. از بخش کانال های بازاریابی در برنامه بازاریابی خود استفاده کنید تا مشخص کنید در کدام شبکه های اجتماعی می خواهید صفحه کسب وکار راه اندازی کنید، برای چه چیزی از این شبکه اجتماعی استفاده می کنید و چگونه موفقیت خود را در این شبکه می سنجید. بخشی از هدف این بخش این است که به مافوق خود، چه در داخل و چه در خارج از دپارتمان بازاریابی، ثابت کنید که این کانال ها به رشد تجارت شما کمک می کنند.

کسب وکارهایی که حضور گسترده در شبکه های اجتماعی دارند حتی ممکن است در مورد استراتژی اجتماعی خود طرح جداگانه­ای در فرمت طرح شبکه اجتماعی تهیه کنند.

9.  پیش بینی های مالی

با دانستن بودجه و انجام تحلیل در خصوص کانال های بازاریابی که می خواهید روی آن ها سرمایه گذاری کنید، باید بتوانید برنامه­ای تهیه کنید درخصوص اینکه روی چه تاکتیک­هایی براساس بازگشت سرمایه­شان بودجه صرف کنید. از این نقطه می توانید پیش­بینی های مالی برای سال را نیز داشته باشید. این برآوردها صد در صد  دقیق نیستند ولی می توانند به برنامه ریزی اجرایی کمک کنند.

چگونه یک برنامه بازاریابی ایجاد کنیم؟

 1. تحلیل موقعیت را انجام دهید.
 2. مخاطب هدف خود را مشخص کنید.
 3. اهداف SMART را بنویسید.
 4. تاکتیک های خود را تحلیل کنید.
 5. بودجه خود را تنظیم کنید.

 1. تحلیل موقعیت را انجام دهید.

قبل از اینکه بتوانید برنامه بازاریابی خود را شروع کنید، باید وضعیت فعلی خود را بشناسید.

نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات شما چیست؟ انجام یک تحلیل پایه SWOT اولین گام برای ایجاد یک برنامه بازاریابی است.

علاوه بر این، شما باید درک درستی از بازار فعلی داشته باشید. چگونه با رقبای خود مقایسه می شوید؟ انجام تحلیل رقبا در این مرحله به شما کمک می کند.

به این فکر کنید که چگونه محصولات دیگر بهتر از محصولات شما هستند. به علاوه، شکاف های رویکرد رقیب را در نظر بگیرید. آنها چه چیزی را از دست داده اند؟ چه چیزی می توانید ارائه دهید که به شما مزیت رقابتی بدهد؟ به آنچه شما را متمایز می کند فکر کنید.

پاسخ دادن به سوالاتی از این دست باید به شما کمک کند تا بفهمید مشتری شما چه می خواهد، که ما را به قدم دو می رساند.

2. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید.

هنگامی که بازار و موقعیت شرکت خود را بهتر درک کردید، مطمئن شوید که مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند.

اگر شرکت شما از قبل دارای پرسونای مشتری است، این مرحله ممکن است به این معنی باشد که باید پرسونای فعلی خود را اصلاح کنید.

اگر پرسونای مشتری ندارید، باید آن را ایجاد کنید. برای انجام این کار، ممکن است مجبور باشید تحقیقات بازار انجام دهید.

پرسونای مشتری شما باید شامل اطلاعات جمعیت شناختی مانند سن، جنسیت و درآمد باشد. با این حال، شامل اطلاعات روانشناختی مانند نقاط درد و اهداف نیز می شود. چه چیزی مخاطبان شما را تشویق می کند؟ آنها چه مشکلاتی دارند که محصول یا خدمات شما می تواند برطرف کند؟

هنگامی که این اطلاعات را نوشتید، به شما کمک می کند تا اهداف خود را مشخص کنید، که ما را به قدم سه می رساند.

3.  اهداف SMART را بنویسید.

یک نقل قول هست که می­گوید «تا نقشه راه نداشته باشی نمی توانی جایی بروی». می توان این مفهوم را به صورت استعاری برای بازاریابی نیز به کار برد. شما نمی توانید بازگشت سرمایه خود را بهبود بدهید مگر اینکه اهداف خود را بدانید.

بعد از اینکه موقعیت فعلی خود را فهمیدید و مخاطبان خود را شناختید، می توانید شروع به تعریف اهداف SMART خود کنید.

اهداف SMART خاص (Specific)، قابل اندازه گیری (Measurable)، قابل دستیابی (Attainable)، مرتبط (Relevant) و محدود به زمان (Time-Bound) هستند. این بدان معنی است که تمام اهداف شما باید مشخص باشد و شامل یک چارچوب زمانی باشد که می خواهید به آنها برسید.

به عنوان مثال، هدف شما می تواند افزایش 15 درصدی فالوورهای اینستاگرام در سه ماه باشد. بسته به اهداف کلی بازاریابی شما، این هدف باید مرتبط و قابل دستیابی باشد. علاوه بر این ها، این هدف خاص، قابل اندازه گیری و محدود به زمان است.

قبل از شروع هر تاکتیکی، باید اهداف خود را بنویسید. سپس، می توانید شروع به تحلیل کنید که کدام تاکتیک ها به شما در رسیدن به آن هدف کمک می کند. این اقدام ما را به قدم چهار می رساند.

4.  تاکتیک های خود را تحلیل کنید.

در این مرحله، شما اهداف خود را بر اساس مخاطبان هدف و موقعیت فعلی خود یادداشت کرده اید.

اکنون، شما باید بفهمید که چه تاکتیک هایی به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند. بعلاوه، کانال ها و اقدامات مناسب که باید روی آن ها تمرکز کنید چه مواردی هستند.

به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش 15 درصدی فالوورهای اینستاگرام در سه ماه است، تاکتیک های شما ممکن است شامل دادن هدیه، پاسخ دادن به تمام نظرات و ارسال پست سه بار در هفته در اینستاگرام باشد.

هنگامی که اهداف خود را شناختید، طوفان فکری برای پیدا کردن چندین تاکتیک برای دستیابی به آن اهداف آسان است.

با این حال، هنگام نوشتن تاکتیک های خود، باید بودجه خود را در نظر داشته باشید، که ما را به قدم پنج می رساند.

5.  بودجه خود را تعیین کنید.

قبل از اینکه بتوانید هر یک از ایده هایی را که در قدم های بالا مطرح کرده اید شروع به اجرا کنید، باید بودجه خود را بدانید.

به عنوان مثال، تاکتیک های شما ممکن است شامل تبلیغات شبکه های اجتماعی باشد. با این حال، اگر بودجه ای برای آن ندارید، ممکن است نتوانید به اهداف خود برسید.

در حالی که تاکتیک های خود را می نویسید، حتماً بودجه تخمینی را یادداشت کنید. می توانید زمان لازم برای تکمیل هر تاکتیک را بهمراه دارایی هایی که ممکن است نیاز به خریدشان داشته باشید، مانند فضای تبلیغاتی، اضافه کنید.

اکنون که می دانید چه چیزی را باید در برنامه بازاریابی خود بگنجانید، وقت آن است که فرمت برنامه بازاریابی خود را بگیرید و ببینید که چگونه می توانید قسمت های توضیح داده شده در بالا را به بهترین نحو سازماندهی کنید. فرمت برنامه بازاریابی زیر مستقیماً در مایکروسافت ورد باز می شود، بنابراین می توانید هر بخش را به دلخواه ویرایش کنید. در صورت تمایل تیم مشاوران ناربن نیز برای راهنمایی و همراهی با شما برای تهیه برنامه بازاریابی عالی تان آماده همکاری است.

آیا این پست برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز متوسط 4.5 / 5. تعداد: 54

اولین نفر باشید که امتیاز می‌دهید

نویسنده

مریم محمدی

مریم محمدی هستم دانش آموخته رشته مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت و صنعتی شریف عمده فعالیت های اجرایی من در حوزه مشاوره مدیریت، مشاوره کسب و کار و مشاوره سرمایه گذاری بوده است.

نظر (1)

 1. محمود
  14 مرداد , 1401 پاسخ

  مطلبتون بسیار برام جذاب بود لطف کنید در مورد رشد کسب و کار بیشتر مقاله بذارید ممنونم

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *