بازاریابی

10 روند بازاریابی در سال 2023

ده روند بازاریابی در سال 2023
4.6
(36)

نشریه فوربس برای آنکه مشخص کند در سال جاری چه مواردی در بازاریابی مهم است، از چندین خبره بازاریابی نظرسنجی کرده است. مقاله پیش رو، پیش‌بینی این متخصصان را در قالب 10 روند بازاریابی زیر دسته‌بندی کرده است.

1. مدیریت انتظارات دیجیتال:

تجربه مشتری تا جایی پیش می‌رود که تمام جنبه‌های دیجیتال را در بر بگیرد. وقتی شرکت‌ها به تجربه مشتری فکر می‌کنند، عنصر دیجیتال یک عامل کلیدی است. چگونه انتظارات دیجیتالی مانند زمان پاسخگویی به سوالات مشتری را مدیریت می‌کنید؟ مطمئن شوید که ساز و کارهای خود را براساس موفقیت هم‌زمان تیم و مشتری خود چیده‌اید.

2. با اقتدار و به مدت طولانی فعالیت کنید:

تبدیل شدن به نهاد مرجع در حوزه تخصصی خود یکی از بهترین راهکارهای ایجاد اعتبار و جایگاه برند شخصی شماست؛ اما با این طرح به سرعت به درآمدزایی بالا نخواهید رسید. به عبارت دیگر، کار کردن روی اقتدار نیازمند رویکرد طولانی و بلندمدت است. در این صورت هنگامی که شعله‌های دیجیتال‌تان روشن شود، برای مدت طولانی‌تری روشن می‌ماند.

♦♦ برای مطالعه بیشتر در خصوص برنامه بازاریابی، مقاله 5 گام برای ایجاد یک برنامه بازاریابی (مارکتینگ پلن) عالی را بخوانید.​

3. ترس از هوش مصنوعی هرگز از بین نمی‌رود:

یکی از بزرگترین چالش‌های هوش مصنوعی در تعاملات کسب و کارها با یکدیگر (B2B)، وجود شناخت عمومی از هوش مصنوعی در تعاملات با مشتریان فردی (B2C) خواهد بود. همانطور که بیشتر محصولات B2C از هوش مصنوعی استفاده ‌می‌کنند، مصرف کنندگان، ناگزیر از بکارگیری هوش مصنوعی در فضای B2B ترس خواهند داشت. خارج کردن هوش مصنوعی از جعبه سیاه و ایجاد شناخت بیشتر از نحوه کارکرد آن، برای دستیابی به شناخت، اعتماد و پذیرش بیشتر در بین مشاغل بسیار مهم است.

4. هوش مصنوعی در سال 2023 بسیار دقیق‌تر و قابل اعتمادتر می‌شود:

وجود مدل‌های متعدد منبع باز (open source) هوش مصنوعی، کار جمع‌آوری داده و یادگیری را برای آن سریع‌تر و دقیق‌تر کرده‌است. زمانی که این مدل‌ها در ربات‌ها به کار گرفته می‌شوند، می‌توانند تعامل بیشتری با بازدیدکنندگان را به طرق مرتبط ایجاد نمایند و به طور مداوم به سؤالات کاربران پاسخ دهند تا آن‌ها را به سمت نتیجه درست هدایت کنند. با انجام مستمر فرایند فوق، نتایج با قابلیت اعتماد بیشتری ایجاد خواهد شد.

5. تغییر مسیر هزینه‌ها هم در مصرف‌کنندگان و هم در شرکت‌ها:

در سال 2023 و میان زمان‌های نامشخص، مصرف‌کنندگان آگاه الگوهای خرید خود را به سمت انتخاب‌هایی سوق خواهند داد که تأثیر، کاربرد و راحتی را به حداکثر می‌رسانند. در پاسخ به این رفتار مشتریان، رهبران بازاریابی باید رویه‌ها و رویکردهای خود را مطابق با نیاز‌های مشتریانشان تغییر دهند و در انتقال ارزش کاربردی برای آن‌ها بکوشند زیرا مشتریان انتخاب‌های بیشتری دارند.

6. سرعت‌بخشی به ارتباطات فیزیکی/دیجیتال:

همه‌گیری کووید-19 تغییر سریعی در تغییر جهت از تجربه‌های فیزیکی به دیجیتال ایجاد کرد. در سال 2022، زمانی که مصرف‌کنندگان به بسیاری از تجربیات فیزیکی خود بازگشتند، شاهد چرخش مفهوم بودیم. در سال 2023، جلوه‌های فیزیکی برندها همچنان مهم خواهند بود، اما آنهایی که این احساس را در کاربر بوجود آورده‌اند که می‌توانند آزادانه و دائمی بین این دو مفهوم چرخش داشته باشند، موفق خواهند شد.

7. تجارت اجتماعی یا سوشال کامرس در حال افزایش است:

فعالیت تجاری کسب و کارها در شبکه‌های اجتماعی در سال 2023 توسط برندها و مصرف کنندگان به خوبی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، زیرا تجربه روان‌تر و مستقیم‌تری را برای کاربران ایجاد می‌کند. برای هدایت مستقیم خریداران بالقوه نیازی به “لینک در بیو” نیست و اینفلوئنسرها و محتوای اجتماعی خلاقانه اصل و اساس فعالیت‌های این حوزه خواهند بود.

♦♦ برای مطالعه بیشتر در خصوص بازاریابی الکترونیکی، مقاله بهترین کتابهای رایگان بازاریابی الکترونیکی: معرفی و دانلود را بخوانید.​

8. بهترین استراتژی بازاریابی در سال 2023 همراه با محتوای یکپارچه متنی و ویدئویی خواهد بود:

وب‌سایت‌ها همچنان به اطلاعات متنی نیاز دارند، اما افزودن ویدیو با داشتن قابلیت افزودن به شبکه‌های اجتماعی برای نمایش محصولات به بازاریابان کمک می‌کند تا جامعه مخاطبان خود را گسترش داده و به مشتریان بالقوه بیشتری دست یابند.

9. زمان بررسی مجدد فرآیند فروش:

سال 2023 سال خوبی برای بررسی مجدد فرآیندهای خرید مشتری و فروش شرکت شما است. شرکت‌ها با بررسی مجدد فرایندهای مرتبط می‌توانند در راستای افزایش سودآوری و حمایت از مشتریان خود هم به خدمات خود نگاه کند و هم به کارکنان و طرح‌های فروش. شایان ذکر است که این روندها از سال 2015 وجود داشته است ولی بروز همه‌گیری و مسائل مدیریت زنجیره تامین، تحرکات فرایندی خرید مشتریان را تسریع کرده است.

10. اولویت دادن به حفظ مشتریان فعلی نسبت به کسب سرنخ یا مخاطب جدید:

زمانی که یک کسب‌وکار نشان دهد که همیشه مشتریان آن‌ها را درک می‌کند، مشتریان به مدت بیشتر و با نرخ بازگشت بیشتری در کسب‌و‌کارها باقی می‌مانند. بهینه‌سازی تکنولوژی بازاریابی، مانند سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) یکی از راهکارهای مناسبی است که کسب‌و‌کارها می‌توانند فارغ از مقیاس کاری خود، آن را بکار گیرند.

خبرگان بازاریابی که در این مقاله همکاری کرده‌اند:

  • لیزا آپولینسکی، ملقب به آینده پژوه محتوای دیجیتال آمریکا که شرکتی را به نام 3 Dog Write اداره می‌کند.
  • کیمِن وارنر، معاون مدیریت محصول در شرکت Drift
  • آورلا سولومون، مدیر ارشد بازاریابی محصول و مشتری در شرکت Drift
  • جاش کامپو، مدیر عامل Razorfish که به عنوان یکی از رهبران جهانی در تحول بازاریابی شناخته شده است.
  • کارجین موور، رئیس شرکت Hunt Big Sales

  • آلیشیا پرینگل، مدیر ارشد بازاریابی آنلاین در شرکت نیوفولد دیجیتال

  • ساندرا مارتینی، بنیانگذار The Martini Way LLC

منبع:forbes.com

آیا این پست برای شما مفید بود؟

برای امتیازدهی بر روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز متوسط 4.6 / 5. تعداد: 36

اولین نفر باشید که امتیاز می‌دهید

نویسنده

عطیه بورونی

دانش آموخته مقطع دکتری در رشته مهندسی صنایع گرایش تجزیه و تحلیل سیستم‌ها با بیش از 20 عنوان مقاله در نشریات علمی و بین المللی در حوزه‌های مدیریت منابع انسانی، مدیریت دانش، مدیریت پروژه و بازاریابی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *