مدیریت کسب و کار

متاورس چیست و چگونه در آن بازاریابی کنید؟

در اواخر اکتبر 2021، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک اعلام کرد که نام شرکت را به متا (META) تغییر می دهد. تغییر مجدد نام تجاری نشان دهنده جاه طلبی های روزافزون فیس بوک فراتر از رسانه های اجتماعی به سمت ساخت متاورس است، یک اصطلاح علمی تخیلی که از آن زمان تاکنون بحث های زیادی را در بین کاربران اینترنت ایجاد کرده است. این شرکت حتی متعهد شده است که بیش از 10،000 کارگر اروپایی را برای کمک به تحقق این ماموریت استخدام نماید.

مفهوم متاورس با عنوان “آینده اینترنت” شناخته می شود، اما همه اینها شامل چه موضوعاتی می شود؟

متاورس چیست؟

به بیان ساده، متاورس شبکه‌ای از جهان‌های مجازی و شبیه‌سازی شده است که کاربران را قادر می‌سازد تا با دیگران که در فضای فیزیکی آن‌ها نیستند، تعامل داشته باشند. می توان از آن برای میزبانی کنسرت ها، برنامه ریزی کنفرانس ها، نمایش فیلم یا سازماندهی دورهمی‌های اجتماعی با مردم از سراسر جهان استفاده کرد. این فضاهای دیجیتال بر اساس نحوه تصمیم گیری و تعاملات کاربر به رشد و تکامل خود ادامه خواهند داد. برخلاف پلتفرم‌های فعلی واقعیت مجازی، که عمدتاً برای بازی استفاده می‌شوند، متاورس به کاربران این امکان را می‌دهد تا هر کاری را که در حال حاضر در دنیای فیزیکی انجام می‌دهند را با امکانات بیشتری انجام دهند.

درک چگونگی شروع، بزرگترین چالشی است که برندها در اولین قدم گذاشتن به دنیای متاورس ها دارند.

بحث‌های پیرامون جهان‌های دیجیتال و واقعیت افزوده (augmented reality) هر چند وقت یک‌بار داغ می‌شوند و به سرعت از بین می‌روند. این بار، سرمایه‌گذاری هنگفتی از سوی شرکت‌های بزرگ فناوری و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر ثروتمند صورت گرفته است که مصمم شده‌اند بخشی از انقلاب بعدی اینترنت باشند.با توجه به اینکه افراد زمان زیادی را صرف تعامل با محصولات و خدمات دیجیتالی مانند رسانه های اجتماعی، پخش محتوا و بازی های ویدیویی می کنند، واضح است که چرا بسیاری از کارشناسان متاورس را پیشرفت بزرگ بعدی در فناوری می دانند.

برگزاری جلسات و رویدادها در متاورس
برگزاری جلسات و رویدادها در متاورس

ویژگی های متاورس

درک کامل مفهوم متاورس برای بسیاری هنوز دشوار است. لذا برای به دست آوردن درک اساسی از این واقعیت مجازی (virtual reality) جدید، باید ویژگی های اصلی آن را درک کنید:

  • متاورس همیشه روشن و زنده است! وقتی کاربران آن ها را ترک می‌کنند، مکث نمی‌کنند و نمی‌توان آنها را لغو یا پایان داد. جهان های مجازی به طور نامحدود وجود دارند.
  • نقش‌آفرینان در متاورس، قوانین آن را تعیین می کنند! کاربران می توانند هر زمان که بخواهند در داخل متاورس آنچه را که می خواهند انجام دهند. یک لحظه ممکن است تصمیم بگیرید در گوشه ای بنشینید و به آهنگی گوش دهید، پس از آن ممکن است تصمیم بگیرید که با دوستان خود به یک دورهمی بپیوندید.
  • محتوای ایجاد شده توسط کاربران. هر چیزی که در متاورس وجود دارد باید توسط کاربران ایجاد شود. این می تواند برندی باشد که تصمیم به ایجاد یک دنیای مجازی برای اهداف بازاریابی دارد یا فردی که به سادگی می خواهد فضایی برای خود و حلقه اجتماعی خود ایجاد کند. کاربران می توانند محتوایی ایجاد کنند که دیگران نیز از آن لذت ببرند.
  • متاورس جهانی کاملاً ملموس است! متاورس به کاربران این امکان را می دهد که در واقعیت مجازی خود دارایی ایجاد کنند، مالکیت کنند، بفروشند و روی آن سرمایه گذاری کنند. آنها همچنین می توانند برای دریافت جوایزی برای پیشرفت در دنیای دیجیتال کار کنند.
  • متاورس ترکیبی از پلتفرم های مختلف برای اولین بار است! متاورس به پلتفرم های مختلف اجازه می دهد تا با هم کار کنند. به عنوان مثال، در مورد بازی های ویدیویی، می توانید دارایی ها را از یک بازی به بازی دیگر بیاورید.
  • متاورس در زمان واقعی و به صورت برخط وجود دارد! جهان های مجازی دارای یک جدول زمانی هستند که با زمان بندی دنیای واقعی منطبق است. لذا اقدامات انجام شده کاربر در متاورس پیامدهای همزمان در دنیای دیجیتال خواهد داشت.

بازاریابی در متاورس و مثال هایی از آن

امروزه بازاریابی دیجیتال و بازاریابی در متاورس با سرعت نور حرکت می کند. تبلیغ‌کنندگان باید از آخرین پیشرفت‌های صنعت به‌روز باشند. متاورس نه تنها شعار جدید و مد روز جدید سال‌های آینده است، بلکه احتمالاً توسعه‌ای است که باقی خواهد ماند و پیشرفت بزرگ بعدی اینترنت خواهد بود. در واقع، چندین برند مترقی قبلاً از این فناوری نوظهور به خوبی استفاده کرده اند. حال این سوال مطرح است که بازاریابان دیجیتال چگونه می‌توانند از متاورس در حال گسترش برای کمپین‌های آتی خود استفاده کنند؟

  • موارد کلکسیونی را ایجاد کنید

در دنیای واقعی، مردم انواع چیزها، از جمله سکه، کارت های تجاری، بطری های نوشیدنی و غیره را به عنوان کلکسیون جمع آوری می کنند. متاورس هم تفاوتی نخواهد داشت. ارائه مجموعه‌های دیجیتالی با نسخه محدود در قالب NFT یا صرفاً به عنوان یک دارایی مجازی راهی مطمئن برای ایجاد علاقه و آگاهی برای برند شما و همچنین کسب درآمد است.

در اوایل سال جاری، گوچی اولین تجربه مجازی “باغ گوچی” خود را ارائه کرد، یک رندر سه بعدی از بوتیک پرچمدار خود در فلورانس، ایتالیا. فضای دیجیتال به کاربران این امکان را می دهد که از فروشگاه بازدید کنند و اقلام بی نظیری را که در معرض نمایش قرار داده شده است را کشف کنند. کاربران می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید مستقیماً با کارشناسان گوچی در متاورس تماس بگیرند.

فروشگاه گوچی در متاورس
فروشگاه گوچی در متاورس

دو ماه بعد، پلتفرم جهانی محبوب Roblox با گوچی همکاری کرد تا Gucci Garden Experience را وارد بازی کند. کاربران توانستند به مدت دو هفته از باغ گوچی بازدید کنند و به مدت دو هفته اقلام گوچی را در نسخه محدود خریداری کنند. در این مدت کوتاه، تخمین زده می شود که در مجموع بیش از 3 میلیون دلار از فروش اولیه این مجموعه ها به دست آمده است.

  • از جوامع موجود استفاده کنید

در حال حاضر جهان هایی مشابه متاورس وجود دارند. این جهان‌ها شامل بازی‌هایی مانند Fortnite می‌شود که دارای بیش از 350 میلیون بازیکن ثبت شده تا به امروز است. مشخص است که برندها باید تجارب مرتبط با این جوامع را در جهت انجام بازاریابی موثر خود در نظر بگیرند.

• نقش‌آفرینان در متاورس، قوانین آن را تعیین می کنند!
نقش‌آفرینان در متاورس، قوانین آن را تعیین می کنند!

حقیقت این است که مردم یا کاربران با تبلیغات مخالف هستند و به خوبی تبلیغات ضعیف را تشخیص می‌دهند. به همین دلیل، ضروری است که پیشنهاد خود را تا حد امکان با در نظر گرفتن علایق جامعه ترکیب نمایید. به عنوان مثال، O2 Arena  در لندن با Fortnite همکاری کرد تا مکان محبوب را در داخل بازی بازسازی کند. این دو نهاد، سپس از گروه انگلیسی Easy Life دعوت کردند تا در فضای مجازی اجرا کنند و کنسرتی ویژه برای طرفداران برگزار کنند. فورتنایت همچنین در تلاش برای ایجاد تجربه سرگرمی در آینده، سوپراستارهایی مانند Marshmello و Ariana Grande و  Travis Scott  را به صحنه دیجیتال خود آورده است.

  • روی تجارب فراگیر تمرکز کنید

تبلیغات مجازی در متاورس وجود خواهد داشت. شرکت‌های فناوری با محوریت تبلیغات بازی‌های ویدیویی، مانند BidStack، این فرصت را شناسایی کرده‌اند و تمرکز خود را از روش‌های سنتی تبلیغات در دنیای واقعی به قرار دادن تبلیغات در بیلبوردهای مجازی تغییر داده‌اند.

برای حداکثر تعامل، بهتر است از بیلبوردهای مجازی فراتر بروید. متاورس به طور طبیعی از نظر طراحی فراگیر است، بنابراین استفاده از این جنبه ها بیشترین بازده سرمایه شما را تضمین می کند. به‌جای قرار دادن تبلیغات دیجیتالی، طراحی و ارائه ماکت‌ها، حجم‌های طراحی شده و رویدادها تلفیق شده با برندها را در نظر بگیرید که کاربران بتوانند با آنها تعامل داشته باشند.

کمپانی فیلم سازی برادران وارنر اولین پذیرنده ایجاد تجربیات همه جانبه در متاورس است. برای تبلیغ فیلم جدید خود «In The Heights»، این شرکت با Roblox همکاری کرد تا تصویری مجازی از فضای فیلم ایجاد کند – محله واشنگتن هایتس منهتن در نیویورک. برندها به سرعت در حال کشف راه های جدید برای ایجاد درآمد اضافی با متاورس هایی مانند Roblox هستند.

متاورس ها آینده هستند …

در حالی که ممکن است در حال حاضر به طور کامل متاورس را درک نکنید، نادیده گرفتن آن با گذشت زمان غیرممکن خواهد بود. بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام داده‌اند و روی متاورس‌ها به‌عنوان نسل بعدی اینترنت شرط‌بندی می‌کنند. انتظار می رود این واقعیت های مجازی شیوه کار، بازی و معاشرت افراد را برای همیشه تغییر دهد.

نویسنده

روزبه امیری

دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه علم و صنعت در رشته مهندسی صنایع گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها با بیش از 20 عنوان مقالات علمی و نشریات بین المللی و همچنین 15 سال سابقه کار در حوزه‌های مدیریت استراتژیک، تحقیق و توسعه، مدیریت دانش و تحول راهبردی.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *