بازاریابی

1+7 هک برای بازاریابی دیجیتال در سال 1401

هک بازاریابی دیجیتال

روندهای بازاریابی دیجیتال به طور مداوم در حال تغییر هستند. به همین واسطه هر سال فرصت‌های جدیدی آشکار می‌شوند که باید شناسایی و در برنامه‌های کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک به آن‌ها توجه شود، البته اگر کسب‌و‌کار‌ها نمی‌خواهند یک درآمد بالقوه را از دست بدهند.

بازاریابان از هک‌های بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند!

وقتی صحبت از جستجوی آنلاین به میان می‌آید، گوگل بسیار جلوتر از رقبا است و مسئول 94 درصد از کل ترافیک ارگانیک و 96 درصد از کل ترافیک جستجوی گوشی‌های هوشمند است. این امر باعث می‌شود که وجود کسب‌وکار شما در صفحه اول گوگل مهمترین عامل موفقیت در بازاریابی دیجیتال شما باشد.
خبر خوب این است که وقتی صحبت از الگوریتم موتور جستجوی گوگل می‌شود، فرقی نمی‌کند که شما یک سازمان بزرگ باشید یا کوچک. فقط کسانی که از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که توسط Google تأیید شده است، می‌توانند وب‌سایت خود را در بهترین مکان‌های گوگل Google (صفحه اول صفحه نتایج موتور جستجو یا SERP ) ببینند.
بیایید در ادامه نگاهی به هک‌های ساده‌ای بیندازیم که بازاریابان دیجیتال از آن‌ها استفاده می‌کنند تا ترافیک خود را افزایش دهند و مطمئن شوند بیشترین استفاده را از ترافیک خود می‌برند:

1) بهینه‌سازی استراتژی ایمیل

ایمیل سال‌هاست که وجود دارد، تقریباً 80٪ از بازاریابان افزایش تعامل ایمیل را در 12 ماه گذشته گزارش کرده اند.
یکی دیگر از آمارهای هیجان انگیز برای کسانی که به فکر استفاده از ایمیل‌های بیشتر در کمپین های بازاریابی خود هستند این است که ایمیل مارکتینگ بیشترین بازگشت سرمایه (ROI) را برای مشاغل کوچک دارد. که این مورد تنها با یک ایمیل خوش ساخت که دارای پیامی جذاب باشد، امکان پذیر است.
یکی از مؤثرترین کارهایی که می‌تواند در این زمینه انجام شود، بهینه کردن استراتژی شما با پایگاه داده مشتریانتان است. هرچقدر استراتژی‌تان با مخاطبانتان بیشتر تناسب داشته باشد، نرخ تبدیل بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. به عنوان مثال، بازاریابان دائماً از مناسبت‌ها برای ارائه مشوق‌هایی به مشتریان خود استفاده می‌کنند، مانند کدهای تخفیفی که در نزدیک‌های اعیاد از طرف فروشگاه‌ها برای شما ارسال می‌شود یا پیشنهاد‌هایی که به واسطه‌ی تاریخ تولدتان به شما داده می‌شود.

2) استفاده از فرمول AIDA

AIDA مخفف عبارت، Attention, Interest, Desire, Action است. این استراتژی بازاریابی سال 1898 به وجود آمده است و هنوز هم کار می‌کند.
در واقع، AIDA تقریباً در تمامی کانال‌های بازاریابی بسیار خوب عمل می‌کند. این مدل ابتدا توجه خواننده را جلب می‌کند سپس احساس نیازی را مشتری ایجاد می‌کند، بعد از آن آهسته میل مخاطب را برای رفع این نیاز افزایش می‌دهد تا به جایی برسد که راهی برای حل مشکلشان ارائه دهد. این فرمول اثبات شده، از گذشته تاکنون استفاده شده و بهتر است در بازاریابی یک کسب‌و‌کار کوچک در سال پیش رو استفاده شود.

3) استقبال از بازاریابی ویدئویی

محتوای ویدیویی به یک نیروی محرکه برای بازاریابی دیجیتال تبدیل شده‌است و به نظر می‌رسد این روند رو به رشد باشد. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که 54 درصد از مشتریان می‌خواهند محتوای ویدیویی بیشتری از برند یا کسب‌وکاری که دنبال می‌کنند، ببینند (HubSpot, 2018).

تقاضا برای محتوای ویدیویی در حال افزایش است

ویدیوهای لایو و برند دو تا از محبوب‌ترین گرایش‌ها در بازاریابی ویدیویی در حال حاضر هستند و مردم همچنان به یافتن راه‌های جدید و جالبی برای جذب مخاطبان خود با محتوای ویدیویی می‌پردازند. مزیت استفاده از ویدیو‌های لایو این است به نسبت باقی ویدیو‌ها تعاملی‌تر است و به مخاطب اجازه می دهد تا با تماس گرفتن یا گذاشتن نظری در طول جلسه لایو بخشی از مکالمه یا جلسه باشد.

Hootsuite برای بررسی ترندهای رسانه‌های اجتماعی 2022 خود از کسب‌وکارها پرسید که در چه فعالیت‌هایی برای فروش محصولات و خدمات خود ترجیح می‌دهند. لیست انتخاب‌های آنها شامل تبلیغات اینفلوئنسر، پست‌های اجتماعی قابل خرید، محتوای تولید شده توسط کاربر و موارد دیگر بود. ویدیوهای کوتاه با 39.4 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که از آنها استفاده می کنند، رتبه اول را به خود اختصاص داد. تبلیغات اجتماعی تنها گزینه دیگری بود که بیش از 30 درصد از پاسخ دهندگان آن را انتخاب کردند. پیوستن به این لیست، آموزش‌های محصول/خدمات پخش زنده با 26٪ بود.
هاب اسپات نیز یافته‌های مشابهی را در گزارش گرایش‌های صنعت بازاریابی خود در سال 2022 گزارش کرد و وقتی از بازاریابان پرسیده شد که چه روندهایی را برای اولین بار در سال 2022 اعمال خواهند کرد، 29٪ گفتند محتوای ویدئویی کوتاه و 22٪ گفتند که پخش زنده ویدیویی است. از آنجایی که افراد بیشتر و بیشتری از ویدیو استفاده می‌کنند، استفاده نکردن از این ویژگی ممکن است شما را عقب بیاندازد.

کاربران چه روندهایی را اعمال خواهند گرد

برخلاف تصور رایج، ایجاد یک ویدیو آموزشی یا توضیحی در رابطه با محصولتان آنچنان برایتان هزینه‌ای ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی یک دوربین و میکروفون خوب سرمایه گذاری کنید یا حتی می‌توانید از گوشی هوشمندتان استفاده کنید. به جای صرف مقدار زیادی پول برای دوربین یا سایر اجزا، می‌توانید از برنامه‌هایی استفاده کنید که به اندازه کافی قدرتمند هستند تا نبود یک دوربین گران را تا حدودی جبران کند.
بهینه سازی ویدیو در YouTube با کلمات کلیدی مرتبط می‌تواند شانس بازدید ویدیوی شما را افزایش ‌دهد. در همین حال به خاطر داشته باشید که عنوان ویدیو را جذاب و منحصر به فرد بنویسید. برای مثال نرخ بازدید لباستان را ست کنید با چگونه لباستان را مانند دیوید بکام ست کنید، متفاوت است. به خاطر داشته باشید که برای بازدید بیشتر، تفاوت با بقیه ضروری است.

4) ایجاد محتوای زنجیره‌ای

محتوایی که منتشر می‌کنید به عنوان عنصر حیات برای استراتژی‌های بازاریابی شما عمل می‌کند. شما می‌توانید با ایجاد مقالات معمولی ترافیک خوبی کسب کنید اما امروزه کسب‌وکار‌های بیشتری به تعامل با مخاطبانشان اهمیت می‌دهند. در واقع، بسیاری از برندهای موفق در حال حاضر از محتوایی استفاده می‌کنند که مخاطبانشان را در کنار محتوایی که آموزش می‌دهند، درگیر می‌کنند و آن‌ها را دعوت به عمل می‌کنند.
یکی از انواع محتوایی که در حال افزایش است، محتوای تعاملی است. این محتوایی است که در وجود خود مخاطب را دعوت به عمل می‌کنند مثل محتوایی که در دل خود نظرسنجی دارد یا محتوایی که مخاطبان می‌توانند در مورد یک موضوع خاص رای دهند یا نظرات خود را به اشتراک بگذارند. هرچه قدر این محتوا با کسب‌و‌کار شما مرتبط‌تر باشد بهتر است.
نوع دیگر محتوا، محتوای در حال انقضا، که به نظر می‌رسد از مدل اسنپ چت الهام گرفته شده‌است، نام دارد که محبوبیتش در حال افزایش است. محتوای در حال انقضا قبل از حذف، مدت زمان مشخصی در وب‌سایت یا رسانه‌های اجتماعی شما باقی می‌ماند. این یک احساس فوریت ایجاد می‌کند که می‌تواند بینندگان را تشویق به اقدام کند. مثلا فروشگاه‌ها با گذاشتن تخفیف‌های محدود، فروششان را افزایش می‌دهند. این محدود بودن یک حس نیاز در مخاطب ایجاد می‌کند که زودتر اقدام کند.

5) تشخیص تفاوت بین بازاریابی و برندسازی

کسانی که در بازاریابی آنلاین سرمایه گذاری می‌کنند باید تفاوت بین بازاریابی و برندسازی توجه کنند. در حالی که این دو اصطلاح گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند در حالی که معانی آ‌ن‌ها بسیار متفاوت است.
وقتی صحبت از مشتری می‌شود، برند شما محصول یا خدمتی نیست که ارائه می‌کنید، بلکه لوگو، طراحی وب‌سایت و پیامی است که در تمام پلتفرم‌هایتان برای مشتریان خود ارسال می‌کنید. به عبارت دیگر، برندتان نحوه درک مخاطب از کسب‌و‌کار شماست.
از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال از تاکتیک‌هایی استفاده می‌کند که در راستای تقویت برند شما طراحی شده‌است. این بدان معنی است که تلاش‌های بازاریابی شما باید در راستای پیام یا هویت برندتان باشد نه بر خلاف آن. با این حال، اینجا جایی است که بسیاری از کسب‌و‌کارهای کوچک دچار مشکل می‌شوند، زیرا از کمپین‌های بازاریابی استفاده می‌کنند که به جای ایجاد علاقه و پرورش یک جامعه در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، بیشتر بر روی فروش محصول یا خدمات خود تمرکز می‌کنند.
برای مثال اگر شما صاحب یک برند لاکچری هستید نباید با مضمون کمترین قیمت کمپین اجرا کنید. به عبارت دیگر مانور دادن بر قیمت پایین در کمپین شما ممکن است باعث تخریب برندتان شود و در نهایت نتیجه‌ای متفاوت با آنچه در نظر داشته باشید را دریافت کنید.

6) استفاده از امکانات گوگل

همه‌ی کار‌هایی که به عنوان دیجیتال مارکتینگ انجام می‌شوند دارای هزینه نمی‌باشند بلکه شما می‌توانید بدون هزینه نیز کسب‌وکار خودتان را به بقیه معرفی کنید. یکی از این راه‌ها استفاده از امکانات گوگل نظیر گوگل مپ می‌باشد. خیلی از کسب‌وکار‌ها هنوز وارد گوگل مپ نشده‌اند یا حتی عکسی از خودشان را در آن ثبت نکرده‌اند. در حالی که این فرصت رایگان به شما این امکان را می‌دهد تا به عنوان یک برند در گوگل شناخته بشوید و گوگل طور دیگری به شما نگاه کند.
اگر جنس کسب‌وکارتان از نوع محلی باشد، اگر افراد نزدیکتان کلیدواژه‌های مرتبط با شما را جستجو کنند، ممکن است گوگل شما را در رتبه بالاتری نشان دهد. به همراه اینکه می‌توانید خودتان را بدون هیچ هزینه‌ای به مخاطبینی که در گوگل مپ هستند نیز معرفی کنید.

7) در سئو هوشمند باشید!

برخی می‌گویند که سئو دیگر پاسخگو نیست! ما می‌‌دانیم که نمی‌توانیم با باقی شرکت‌ها رقابت کنیم و نمی‌توانیم هزینه‌ی گوگل ادز را پرداخت کنیم و …
اگر نمی‌توانید در این زمینه‌ها با رقبا فعالیت کنید به این معنی نیست که در سئو شکست خورده‌اید. شما می‌توانید با لینک کردن شبکه‌های اجتماعیتان، برندسازی قوی و تولید محتوای‌ خوب تا حدودی جایگاه مناسبی در صفحه‌ جستجو گوگل بدست آورید. علاوه بر این در مقایسه با رقبایتان می‌توانید نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) کنید که این موضوع شامل سئو نیز می‌شود. حتما نباید در کلمات کوتاه که جستجوی بالایی دارند با رقبا فعالیت کنید بلکه می‌توانید با تهیه یک مقاله تخصصی در زمینه‌ای که می‌خواهید در آن فعالیت کنید رتبه‌ی بهتری نسبت به مقالات عمومی رقبایتان بگیرید. دلیلش این است که گوگل برای مقالات تخصصی احترام بیشتری قائل می‌شود. 

1+7) استفاده از روش‌های مارکتینگ اتومیشن

اتوماسیون بازاریابی دیجیتال از ابزارهایی برای خودکارسازی وظایف تکراری بازاریابی استفاده می‌کند. در واقع، اتوماسیون بازاریابی توسط 81 درصد از سازمان‌های بازاریابی استفاده می‌شود. خیلی از کار‌هایی که امروزه شما می‌بینید توسط این اتوماسیون انجام می‌شوند. مثلا پس از ایجاد حساب کاربری برای شما ایمیل خوش آمد‌گویی می‌آید و چند مقاله به شما معرفی می‌شود. حال فکر کنید که این کار را یک شخص می‌خواست انجام دهد باید برای عضو شدن هر مشتری پای سیستمش بشیند و ایمیل به مخاطبین جدید ارسال کند. در حالی که همین شخص می‌تواند در نقش‌های بهتری به کار گرفته شود. این روش به دیجیتال مارکتر‌ها و رهبران کسب‌و‌کار زمان بیشتری می‌دهد تا روی کارهایی که نیاز به درک بیشتری دارند تمرکز کنند. در اینجا چند روش وجود دارد که اتوماسیون می‌تواند به موفقیت در بازاریابی دیجیتال کمک کند:

 • اتوماسیون رسانه‌های اجتماعی:

پست‌ها را از قبل برنامه‌ریزی کنید، از قالب‌هایی برای پاسخ دادن به سوالات رایج مشتریان استفاده کنید یا به ‌طور خودکار مقالاتی را پست کنید که ممکن است برای مخاطبان شما جالب باشد.

 • ایجاد گزارش‌های بازاریابی دیجیتال:

با متصل کردن پلتفرم‌هایی که در آن فعالیت می‌کنید می‌توانید داده‌های مورد نیازتان را یکجا داشته باشید و زمان زیادی را برای استخراج و تطبیق داده‌هایتان از دست ندهید حال می‌توانید زمان بیشتری را برای تحلیل داده‌هایتان بگذارید.

 • اتوماسیون بازاریابی ایمیلی:

کمپین‌های کوچک ایجاد کنید تا به طور خودکار پیام‌های هدفمند را در زمان مناسب تحویل دهید. اتوماسیون همچنین می‌تواند به تقسیم‌بندی مخاطبانتان، ارسال ایمیل‌های مرتبط با سبد خرید و تبدیل کاربران به مشتری از طریق پیام‌های بازاریابی ایمیلی کمک کند.

البته شایان به ذکر است که این کار باید توسط متخصص مارکتینگ اتومیشن انجام شود و اینگونه نیست که با انجام خودکارسازی در هر بخشی، بهبود در کسب‌و‌کارتان ایجاد شود.

این راهکار‌ها تنها قسمتی از روش‌هایی بود که شما می‌توانید برای سال پیشرو به آن توجه داشته باشید. اینطور نیست که این استراتژی‌ها یا این نکات صد درصدی باشند بلکه شما باید با انجام ترکیبی از موارد بالا و آزمون‌وخطا به استراتژی‌ای از دیجیتال مارکتینگ برسید که بهترین نتیجه و بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را برایتان خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم پیش از شروع یا بهبود فرایند بازاریابی دیجیتال یا برندسازی خود با تیم توسعه کسب و کار ناربن مشاوره نمایید.

نویسنده

تیم تولید محتوای ناربن

تیم تولید محتوای ناربن شامل جمعی از نویسندگان متخصص و با انگیزه است که قصد دارند با نوشته‌های خود اثرات واقعی و قابل اندازه‌گیری بر سطح تولید علم در حوزه‌های فعالیت شرکت اعم از مشاوره مدیریت، بازاریابی، مدیریت ایجاد و توسعه کسب و کار و غیره داشته باشند.

نظرات (2)

 1. مسعود چیتگرها
  13 تیر , 1402 پاسخ

  خوب بود
  موفق باشید

  • روزبه امیری
   14 تیر , 1402 پاسخ

   ممنون از لطف شما

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *